Żubr w Puszczy Rominckiej – pod lupą naukowców
W dniach 4 – 6 września 2024 r. w Gołdapi odbyła się XXI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żubr w Puszczy Rominckiej”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów we współpracy z Nadleśnictwem Gołdap i SGGW w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z dziedziny ekologii, weterynarii oraz ochrony środowiska, którzy dyskutowali o aktualnym stanie populacji żubra w Puszczy Rominckiej oraz o perspektywach jego ochrony.
Monitoring zdrowia żubra
Jednym z punktów konferencji była sesja prowadzona przez prof. dr. hab. Krzysztofa Anusza z Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, podczas której przedstawił wyniki wieloletniego monitoringu zdrowia żubrów w Polsce. Prezentacja „Monitoring zdrowia żubra Bison bonasus w Polsce w latach 2017-2024” dostarczyła cennych informacji na temat stanu zdrowia żubrów oraz czynników wpływających na jego pogorszenie.
Dr Katarzyna Filip-Hutsch z Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego przybliżyła zaś wyniki badań mikrobiologicznych i parazytologicznych gałek ocznych żubrów, wykazujących objawy zapalenia rogówki i spojówki. Prezentacja zaznajomiła uczestników konferencji z problematyką chorób oczu u żubrów oraz możliwe metody ich leczenia.
Puszcza Romincka – ostoja żubra
Konferencja „Żubr w Puszczy Rominckiej” była doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między naukowcami, leśnikami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną żubra oraz potwierdziła konieczność prowadzenia dalszych badań i działań na rzecz jego ochrony.
Zdjęcia
Zdjęcie nr 1: źródło – Stowarzyszenie Miłośników Żubrów
Zdjęcie nr 2: prof. dr hab. Krzysztof Anusz – źródło własne
Zdjęcie nr 3: dr Katarzyna Filip-Hutsch – źródło własne