Zebranie Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych Oddział w Warszawie
We wtorek 10 grudnia 2024 r. w Sali Rady Dyscypliny Instytutu Medycyny Weterynaryjnej odbyło się zebranie naukowe zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych, Oddział w Warszawie.
W trakcie spotkania, dr hab. Anna Pyziel, prof. SGGW, pracownik naukowy Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, wygłosiła referat pt. „Opis dwóch nowych gatunków nicieni płucnych: przełom w systematyce czynników etiologicznych diktiokaulozy jeleniowatych”.
Pani profesor przedstawiła wyniki swoich badań, które rzucają nowe światło na systematykę rodzaju Dictyocaulus i na etiologię diktiokaulozy. Jest to jedna z najgroźniejszych parazytoz zwierząt, która może prowadzić do upadków z powodu uduszenia żywiciela. Opisane przez prelegentkę dwa nowe gatunki z rodzaju Dictyocaulus występują także w innych krajach europejskich, w Australii i USA. Przedstawione badania wskazują na potrzebę przeprowadzenia rewizji systematycznej rodzaju Dictyocaulus i odpowiedzi na pytanie o ważność gatunku D. eckerti, uznawanego od 1954 r. za gatunek wspólny dla wszystkich jeleniowatych.
Po prezentacji odbyła się ożywiona dyskusja, podczas której uczestnicy zadawali pytania dotyczące metodologii badań, morfologii nowych gatunków oraz potencjalnych implikacji dla diagnostyki i terapii diktiokaulozy. Szczególnie podkreślano znaczenie tego odkrycia dla dalszych badań nad tą chorobą oraz konieczność opracowania nowych strategii zwalczania pasożytów.
Prezentacja prof. Anny Pyziel stanowiła istotny wkład w rozwój parazytologii zwierząt. Odkrycie nowych gatunków nicieni ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia patogenezy diktiokaulozy oraz doskonalenia metod diagnostycznych i terapeutycznych.
Zdjęcie (od lewej): prof. dr hab. Krzysztof Anusz – Kierownik Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego IMW; dr hab. Anna Pyziel, prof. SGGW.