Udział KHŻiOZP w XVII Kongresie PTNW
XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych w Olsztynie – innowacje i wymiana wiedzy
Organizatorem tegorocznego, XVII Kongresu Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, był Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z Polskim Towarzystwem Nauk Weterynaryjnych.
To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się w dniach 19-21 września w Olsztynie, było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń dla wszystkich zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie weterynarii.
W trakcie Kongresu uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów wygłoszonych przez wybitnych naukowców z kraju i zagranicy, którzy podzielili się wynikami swoich najnowszych badań. Ponadto, odbyły się wystąpienia ustne oraz prezentacje w formie plakatów naukowych, podczas których przedstawione zostały innowacyjne rozwiązania w różnych obszarach weterynarii.
Pracownicy naukowi Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie wzięli udział w trzech sesjach:
– higieny żywności i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego;
– zwierząt nieudomowionych i futerkowych;
– epizootiologii i administracji weterynaryjnej.
Wystąpienia Andrzeja Dzikowskiego, Michała Tracza i Agnieszki Jackowskiej-Tracz podczas sesji „Higiena żywności i weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego”, skupiły się na analizie prawnych ram współpracy między służbami oraz na podkreśleniu roli ustawicznego kształcenia w doskonaleniu kompetencji lekarzy weterynarii w realizacji zadań publicznych.
Sesja dostarczyła uczestnikom kompleksowej wiedzy na temat aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem żywności i ochroną zdrowia publicznego. Podkreślono znaczenie interdyscyplinarnej współpracy oraz konieczność ciągłego doskonalenia wiedzy i umiejętności w tym zakresie.
Prezentacja plakatów naukowych:
- Anna Didkowska, Katarzyna Filip-Hutsch, Katarzyna Czech-Załubska, Krzysztof Anusz i współautorzy: „Seroprewalencja Brucella spp. u dzika (Sus scrofa) w wybranych regionach Polski”;
- Katarzyna Filip-Hutsch, Anna Didkowska, Martyna Puchalska, Magdalena Nowak, Krzysztof Anusz i współautorzy: „Seroprewalencja Brucella melitensis u owiec (Ovis aries) z województwa małopolskiego”;
- Paweł Pniewski, Krzysztof Anusz, Martyna Puchalska, Michał Tracz, Jan Wiśniewski, Joanna Zarzyńska, Agnieszka Jackowska-Tracz i współautorzy: „Badania obciążeniowe (challenge tests) dla listeria monocytogenes w batonach wieprzowych typu rte pakowanych próżniowo bez konserwantów z dodatkiem suszonego osocza”;
- Martyna Puchalska, Joanna Pławińska-Czarnak, Zuzanna Strzałkowska, Jan Wiśniewski, Krzysztof Anusz i współautorzy: „Występowanie przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii u zajęcy szaraków (Lepus europaeus) z województwa lubelskiego”;
- Zuzanna Strzałkowska, Joanna Pławińska-Czarnak i współautorzy: „Porównanie fentoypowej antybiotykooporności izolatów Salmonella Enteritidis pozyskanych z jednej kaczki krzyżówki”;
- Jan Wiśniewski, Marek Nowicki, Krzysztof Anusz, Blanka Orłowska i współautorzy:
„Wykorzystanie próbek mięśniowych od wilka szarego (Canis lupus) do oceny występowania Trichinella spp. w środowisku”;
- Joanna Zarzyńska i współautor: „Stworzenie narzędzia do oceny świadomości konsumentów w obszarze bezpieczeństwa alternatyw mięsa/alt meat”;
- Joanna Pławińska-Czarnak i współautorzy: „Wpływ wieku i utrzymania bażantów zwyczajnych (Phasianus colchicus) na zarażenie bakteriami z rodzaju Campylobacter”.
W sesji epizootiologii i administracji weterynaryjnej prelegentami ze strony Katedry byli: Krzysztof Anusz, Anna Didkowska i Jan Wiśniewski, którzy podzielili się wynikami długoletniego monitoringu serologicznego chorób zakaźnych u żubrów oraz Magdalena Nowak, Anna Didkowska, Katarzyna Filip-Hutsch i Krzysztof Anusz, którzy przedstawili wyniki badań nad zoonotycznymi pasożytami przewodu pokarmowego u naczelnych.
Tematyka trzeciej sesji zwierząt nieudomowionych i futerkowych, skupiła się na problemach zdrowotnych występujących w populacjach dzikich zwierząt w Polsce. Przedstawiono dwa główne zagadnienia:
- świerzb u wilków: Blanka Orłowska, Anna Pyziel, Anna Didkowska, Krzysztof Anusz i zespół przedstawili wyniki badań nad występowaniem świerzbu w populacji wilka szarego (Canis lupus) w Polsce;
- wągrzyca sieciowa u saren: Anna Pyziel, Katarzyna Filip-Hutsch i współautorzy zaprezentowali kwestię wągrzycy sieciowej u saren w województwie mazowieckim, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności genetycznej izolatów.
XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych to nie tylko doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych kontaktów i umocnienia istniejących relacji. Wydarzenie stanowiło platformę integrującą całe środowisko skupione wokół dyscypliny weterynaria.