Pszczelarzu wypełnij ankietę COLOSS
Jesteś pszczelarzem? Wypełnij ankietę na temat stanu rodzin pszczelich po zimie. Coroczne badanie realizowane przez SGGW od 16 lat trwa od 20 marca do 21 czerwca 2023 r.
Anonimowa ankieta zawiera podstawowe pytania na temat rodzin pszczelich, np. w jakim województwie znajduje się pasieka, czy pszczelarz wywozi pszczoły w celu zbierania miodu, z jakich pożytków korzysta. Ważna część ankiety dotyczy liczby rodzin pszczelich, które umarły w trakcie zimy. Pszczelarz wskazuje także na problemy, które zauważył w pszczelich rodzinach (problem z matką, głód, a może objawy choroby). Dzięki odpowiedziom dowiadujemy się, jakie są przyczyny utraty rodzin pszczelich, a także na jakim poziomie kształtują się one w danym roku. Z danych tych korzystają nie tylko naukowcy zajmujący się chorobami pszczół, ale także np. instytucje zarządzające dopłatami dla sektora pszczelarskiego.
Inicjatorem badania byli naukowcy zrzeszeni w organizacji non-profit COLOSS (sieć do zapobiegania stratom rodzin pszczelich, www.coloss.org). Celem projektu jest zbieranie danych na całym świecie na temat strat rodzin pszczelich, a następnie porównywanie danych między krajami w celu zrozumienia czynników ryzyka na poziomie światowym.
W ostatnim badaniu uczestniczyło 36 krajów. W ramach każdej edycji tysiące pszczelarzy na całym świecie wypełnia ankietę, zawierającą te same pytania. Dzięki danym zebranym od pszczelarzy można określać czynniki, które wpływają negatywnie na liczebność i zdrowie pszczół. Na przykład wiemy, że wymiana matek pszczelich w sezonie na młode i zdrowe obniża śmiertelność pszczół. Wyniki ankiet są co roku publikowane w polskich czasopismach pszczelarskich. Zebrane dane są też prezentowane na naukowych konferencjach i w czasopismach branżowych.
Aby zebrane dane były jak najbardziej wiarygodne ważne jest, by w badaniu wzięła udział jak najwyższa liczba pszczelarzy. Stąd też ankieta dystrybuowana jest w różnych formach: poprzez związki pszczelarskie, prasę branżową, media elektroniczne. Ankietę można wypełnić w formie elektronicznej pod adresem: link do ankiety. Można ją także wydrukować, wypełnić ręcznie i przesłać na adres: 02-787 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8, Instytut Medycyny Weterynaryjnej bud 23, pok. 070. Pszczelarze, którzy podadzą w ankiecie swój adres e-mail, otrzymają zwrotnie opracowanie wyników badania. Pobierz ankietę w wersji pdf tutaj
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczestniczy w badaniu strat rodzin pszczelich po zimie od początku jego istnienia, czyli od 16 lat.
Więcej informacji na temat badania można uzyskać w Pracowni Chorób Owadów Użytkowych w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW:
- lek. wet. Ewa Mazur ewa_mazur@sggw.edu.pl
- dr Anna Gajda anna_gajda@sggw.edu.pl
Zapraszamy do kontaktu!