Pszczelarzu wypełnij ankietę
Jesteś pszczelarzem? Wypełnij ankietę na temat stanu rodzin pszczelich po zimie. Coroczne badanie realizowane przez SGGW trwa od 20 marca do 31 maja 2024 r.
Anonimowa ankieta zawiera podstawowe pytania na temat rodzin pszczelich, np. w jakim województwie znajduje się pasieka, czy pszczelarz wywozi pszczoły w celu zbierania miodu, z jakich pożytków korzysta. Ważna część ankiety dotyczy liczby rodzin pszczelich, które umarły w trakcie zimy. Pszczelarz wskazuje także na problemy, które zauważył w pszczelich rodzinach (problem z matką, głód, a może objawy choroby). Dzięki odpowiedziom dowiadujemy się, jakie są przyczyny utraty rodzin pszczelich, a także na jakim poziomie kształtują się one w danym roku. Z danych tych korzystają nie tylko naukowcy zajmujący się chorobami pszczół, ale także np. instytucje zarządzające dopłatami dla sektora pszczelarskiego.
Inicjatorem badania byli naukowcy zrzeszeni w organizacji non-profit COLOSS (sieć do zapobiegania stratom rodzin pszczelich, www.coloss.org). Celem projektu jest zbieranie danych na całym świecie na temat strat rodzin pszczelich, a następnie porównywanie danych między krajami w celu zrozumienia czynników ryzyka na poziomie światowym.
W tym roku na spotkaniu krajowych koordynatorów dodano dwa nowe pytania nieobowiązkowe. Dotyczą one ogólnego zadowolenia z życia pszczelarzy w Polsce. Taką analizę przeprowadzono już w Nowej Zelandii. Okazuje się, że satysfakcja z życia pszczelarzy hobbystycznych jest porównywalna do tej u ogółu społeczeństwa. Jednakże pszczelarze komercyjni deklarowali zdecydowanie niższe zadowolenie, co wynika z licznych problemów m.in. cen miodu, presji patogenów i szkodników pszczół czy nagłych zdarzeń pogodowych. Bardzo ważna będzie analiza takich danych w Europie, w dobie panującego kryzysu.
Aby zebrane dane były jak najbardziej wiarygodne ważne jest, by w badaniu wzięła udział jak najwyższa liczba pszczelarzy. Stąd też ankieta dystrybuowana jest w różnych formach: poprzez związki pszczelarskie, ośrodki doradztwa rolniczego, prasę branżową, media elektroniczne. Ankietę można wypełnić on-line pod adresem https://tiny.pl/dg3gp.
Można ją także wydrukować, wypełnić ręcznie i przesłać na adres: 02-787 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8, Instytut Medycyny Weterynaryjnej bud 23, pok. 070 lub sfotografować/zeskanować i wysłać na adres e-mail: ewa_mazur@sggw.edu.pl.
Wyniki ankiet są udostępniane pszczelarzom na tej stronie, a także bezpośrednio wysyłane do ankietowanych. Zebrane dane są też prezentowane na naukowych konferencjach i w czasopismach branżowych.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczestniczy w badaniu strat rodzin pszczelich po zimie od początku jego istnienia, czyli od 18 lat. Więcej informacji na temat badania można uzyskać w Pracowni Chorób Owadów Użytkowych w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej
Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW (lek. wet. Ewa Mazur ewa_mazur@sggw.edu.pl oraz dr Anna Gajda anna_gajda@sggw.edu.pl ).
Zapraszamy do kontaktu!