Konferencja Naukowa „100 lat restytucji żubra”
W dniach 6-8 września 2023 r. w Borku k. Bochni w Małopolsce odbyła się Konferencja Naukowa „100 lat restytucji żubra” zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, której Prezesem jest prof. dr hab. Wanda Olech, Lasy Państwowe i SGGW w Warszawie. Wydarzenie objęte zostało patronatem Ministra Klimatu i Środowiska oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Podczas trzech dni, w których uczestniczyli naukowcy i praktycy z wielu krajów Europy, wymieniano się doświadczeniami w opiece nad żubrami, dzielono wynikami badań, jak również omawiano aspekt ochrony gatunku i edukacji społeczeństwa. Przedstawiane były referaty zarówno o przeszłości żubra, współczesnych problemach i podejmowanych działaniach, jak również dyskutowano o przyszłości króla puszczy.
Katedrę Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego SGGW w Warszawie reprezentowali: prof. dr hab. Krzysztof Anusz – Kierownik Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego, dr Katarzyna Filip-Hutsch – pracownik Katedry oraz doktorantka Marta Gałązka. Prof. Anusz poprowadził sesję dotyczącą czynników zakaźnych i inwazyjnych u żubrów.
Pracownicy Katedry zaprezentowali wyniki badań w zakresie skuteczności odrobaczania żubrów utrzymywanych w niewoli oraz występowania nicieni z rodzaju Thelazia u żubrów bieszczadzkich.