Dr hab. Olga Szaluś-Jordanow, prof. SGGW laureatką konkursu NCN Miniatura 8
Dr hab. Olga Szaluś-Jordanow, prof. SGGW z Katedry Chorób Małych Zwierząt i Kliniki IMW otrzymał finansowanie działania naukowego w konkursie Narodowego Centrum Nauki Miniatura 8.
Tytuł: Sekwencjonowanie nowej generacji zebranych w roku 2023 i 2024 izolatów wirusa grypy A/H5N1 od zwierząt towarzyszących w Polsce
W czerwcu 2023 roku potwierdziliśmy zakażenia wysoce zjadliwym wirusem ptasiej grypy A/H5N1 u 17 ssaków domowych w Polsce, w tym 11 kotów, 5 fretek i 1 psa. W roku 2024 potwierdziliśmy to zakażenie u kolejnych 11 kotów, 9 psów i 1 fretki. Zwierzęta te wykazywały objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego oraz nerwowego. Potwierdzenie tak licznych przypadków wysoce zjadliwej ptasiej grypy u ssaków jest unikatowe na skalę światową. Dotychczas takie zachorowania na świecie zdarzały się sporadycznie i jedynie u pojedynczych ssaków. Tak więc by wyjaśnić naturę tak licznych zachorowań, niniejszy projekt ma na celu analizę genomów zebranych 38 izolatów wirusa A/H5N1. Badania obejmują sekwencjonowanie nowej generacji (NGS) oraz analizę bioinformatyczną genomów celem identyfikacji mutacji i oceny adaptacji wirusa do nowych gatunków gospodarzy. Uzyskane wyniki pozwolą stworzyć genetyczne biblioteki szczepów, które zostaną porównane z globalnymi bazami danych, umożliwiając lepsze zrozumienie ewolucji wirusa oraz potencjalnych zagrożeń epidemicznych. Projekt wypełni istotną lukę w wiedzy o wirusach grypy u zwierząt towarzyszących, wspierając rozwój strategii diagnostycznych, terapeutycznych i prewencyjnych.
Gratulujemy!