
Pszczelarzu, ankieta otwarta!
Anonimowa ankieta zawiera podstawowe pytania na temat pasiek i tego w jakiej kondycji rodziny pszczele przeżyły zimę. Ważna część ankiety dotyczy rodzin pszczelich, które nie przetrwały do wiosny. Pszczelarz wskazuje także na problemy, które zauważył w pszczelich rodzinach (problem z matką, głód, a może objawy choroby). Dzięki odpowiedziom dowiadujemy się, jakie są przyczyny utraty rodzin pszczelich, a także na jakim poziomie kształtują się one w danym roku. Z danych tych korzystają nie tylko naukowcy zajmujący się chorobami pszczół, ale także np. instytucje zarządzające dopłatami dla sektora pszczelarskiego.
Ankieta jest prowadzona we współpracy z organizacją non-profit COLOSS (sieć do zapobiegania stratom rodzin pszczelich, Serwis Coloss ). Celem projektu jest zbieranie danych na całym świecie na temat strat rodzin pszczelich, a następnie porównywanie danych między krajami w celu zrozumienia czynników ryzyka na poziomie światowym.
Aby zebrane dane były jak najbardziej wiarygodne ważne jest, by w badaniu wzięła udział jak najwyższa liczba pszczelarzy. Stąd też ankieta dystrybuowana jest w różnych formach: poprzez związki pszczelarskie, ośrodki doradztwa rolniczego, prasę branżową, media elektroniczne.
Ankietę można wypełnić on-line pod adresem:
Można ją także wydrukować, wypełnić ręcznie i przesłać na adres:
Instytut Medycyny Weterynaryjnej
02-787 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8,
bud 23, pok. 070
Pobierz ankietę w wersji docx
Pobierz ankietę w wersji pdf
lub sfotografować/zeskanować i wysłać na adres e-mail:
ewa_mazur@sggw.edu.pl
Wyniki ankiet są udostępniane pszczelarzom na tej stronie, a także bezpośrednio wysyłane do ankietowanych. Zebrane dane są też prezentowane na naukowych konferencjach i w czasopismach branżowych.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczestniczy w badaniu strat rodzin pszczelich po zimie od początku jego istnienia, czyli od 19 lat.
Więcej informacji na temat badania można uzyskać w Pracowni Chorób Owadów Użytkowych w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW:
- lek. wet. Ewa Mazur ewa_mazur@sggw.edu.pl
- dr Anna Gajda anna_gajda@sggw.edu.pl