Ankieta stan rodzin pszczelich po zimie
Przedstawiamy wyniki 18 monitoringu strat rodzin pszczelich w Polsce. Dziękujemy wszystkim pszczelarzom, którzy wypełnili ankietę i podzielili się swoją wiedzą na temat pszczół miodnych. Badanie jest przeprowadzane we współpracy z organizacją non-profit COLOSS. Celem projektu jest zbieranie danych na temat strat rodzin pszczelich, a następnie porównywanie ich między krajami w celu zrozumienia czynników ryzyka na poziomie światowym. Zapraszamy do zapoznania się z polskimi wynikami badania. Mamy nadzieję, że okażą się one przydatne dla pszczelarzy, sektora rolniczego i nie tylko.
Badanie trwało od 21 marca do 31 maja 2024 r. Dane zostały zakodowane i zabezpieczone. Zebraliśmy 426 odpowiedzi, które spełniały kryteria. Pszczelarze zgłosili 18 455 rodzin pszczelich. Najwięcej odpowiedzi uzyskaliśmy w województwach: kujawsko-pomorskim i małopolskim. Najmniej odpowiedzi uzyskaliśmy w województwach: zachodniopomorskim i świętokrzyskim (Tabela 1).
Pszczelarze raportowali, ile rodzin stracili w trakcie zimy 2023/2024 w poszczególnych kategoriach tj.: strata rodziny z powodu kłopotów z matką pszczelą, strata rodziny z powodu katastrofy naturalnej, strata rodziny z powodu jej śmierci. Respondenci łącznie zgłosili utratę 1921 rodzin pszczelich. Straty ogólne w Polsce wyniosły 10,4% i były na granicy akceptowanego poziomu. Sytuacja jest bardzo pozytywna, gdyż jest to trzeci rok z rzędu, w którym nie odnotowujemy wysokich strat pszczół (akceptowalny poziom strat zimowych w Polsce to 10%) (Wykres 1).
Poziom strat ogólnych zdecydowanie różnił się między województwami. Najwyższe straty ogólne odnotowaliśmy w województwach: podlaskim (26%) i opolskim (19%); najniższe: wielkopolskim (4%) i lubuskim (5,6%) (Mapa 1 ). Szczegóły dotyczące kategorii strat przedstawiamy w Tabeli 1.
W skali kraju, ponownie najistotniejsze straty były związane ze śmiercią rodziny np. z powodu choroby lub głodu. W województwie podlaskim śmiertelność rodzin przekroczyła 20% zazimowanych rodzin. Jest to istotne, ponieważ główną przyczyną tego zjawiska jest syndrom depopulacji rodzin pszczelich, czyli CDS (z ang. colony depopulation syndrom). Przyczyną tego syndromu jest roztocz Varroa destructor wraz z towarzyszącymi mu zakażeniami wirusowymi (wirus zdeformowanych skrzydeł, wirus ostrego paraliżu pszczół) i/lub nosemoza wywołana przez grzyb Vairimorpha ceranae. Polscy pszczelarze zmagają się z tymi chorobami już od wielu lat. Problemy z matkami pszczelimi, tj. śmierć matki czy jej niepłodność to druga kategoria strat. Występują one prawie w każdej pasiece i są wpisane w gospodarkę pszczelarską. W tym roku straty z ich powodu sięgnęły 3,8% w skali kraju, a najdotkliwsze były w województwie małopolskim. W kategorii katastrof respondenci raportowali sytuacje, w których z niezależnych, naturalnych przyczyn dochodziło do śmierci pszczół, np. powódź, pożar, złamane drzewo, ale także wandalizm. Tylko niewielki odsetek strat znajduje się w tej grupie i jest to co roku potwierdzane w naszych badaniach.
Niepokojący jest fakt, że respondenci zgłosili 10,6% słabych rodzin. Co to znaczy? Pszczoły, które przeżyły zimę mimo braku problemów z matkami były słabe i nie rozwijały się prawidłowo. Takie rodziny wymagają dodatkowej opieki, co wiążę się z kosztami i pracą. Najczęściej nie rozwijają się na tyle szybko, aby zebrać miód wiosenny (np. rzepakowy czy z sadów). W skali kraju niesie to ze sobą wysokie straty ekonomiczne.
W związku z powszechnie występującym roztoczem Varroa destructor w Polsce pytamy pszczelarzy o to jakich środków używają do walki z tym pasożytem. Niezwykle istotny jest monitoring poziomu zarażenia roztoczem w rodzinach pszczelich, ponieważ wyniki testów pozwalają na dobór odpowiednich leków i terminów leczenia. W ostatnich latach odsetek pszczelarzy, który wykonywał to działanie wzrastał, jednak w tym roku jedynie 89% pszczelarzy zadeklarowało, że wykonywało jakiekolwiek testy. Leczenie warrozy, czyli użycie środków chemicznych lub biotechnicznych do zwalczania pasożyta V. destructor, było wykonywane przez 98,6% respondentów. Jedynie w województwie mazowieckim, małopolskim i kujawsko-pomorskim byli pszczelarzy, który w ogóle nie leczyli pszczół. Stosowanie środków zwalczających warrozę nie jest obowiązkowe, ale niezbędne, aby utrzymywać zdrowe i silne rodziny.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w badaniu, a także tym, którzy rozpowszechniali wiedzę o ankiecie. Dzięki Państwu wykonujemy coroczny monitoring śmiertelności polskich pszczół. To wieloletnie badanie jest niezwykle cenne dla sektora pszczelarskiego i wpływa na poprawę dobrostanu pszczoły miodnej.
Pszczelarzu wypełnij ankietę
Jesteś pszczelarzem? Wypełnij ankietę na temat stanu rodzin pszczelich po zimie. Coroczne badanie realizowane przez SGGW trwa od 20 marca do 31 maja 2024 r.
Anonimowa ankieta zawiera podstawowe pytania na temat rodzin pszczelich, np. w jakim województwie znajduje się pasieka, czy pszczelarz wywozi pszczoły w celu zbierania miodu, z jakich pożytków korzysta. Ważna część ankiety dotyczy liczby rodzin pszczelich, które umarły w trakcie zimy. Pszczelarz wskazuje także na problemy, które zauważył w pszczelich rodzinach (problem z matką, głód, a może objawy choroby). Dzięki odpowiedziom dowiadujemy się, jakie są przyczyny utraty rodzin pszczelich, a także na jakim poziomie kształtują się one w danym roku. Z danych tych korzystają nie tylko naukowcy zajmujący się chorobami pszczół, ale także np. instytucje zarządzające dopłatami dla sektora pszczelarskiego.
Inicjatorem badania byli naukowcy zrzeszeni w organizacji non-profit COLOSS (sieć do zapobiegania stratom rodzin pszczelich, www.coloss.org). Celem projektu jest zbieranie danych na całym świecie na temat strat rodzin pszczelich, a następnie porównywanie danych między krajami w celu zrozumienia czynników ryzyka na poziomie światowym.
W tym roku na spotkaniu krajowych koordynatorów dodano dwa nowe pytania nieobowiązkowe. Dotyczą one ogólnego zadowolenia z życia pszczelarzy w Polsce. Taką analizę przeprowadzono już w Nowej Zelandii. Okazuje się, że satysfakcja z życia pszczelarzy hobbystycznych jest porównywalna do tej u ogółu społeczeństwa. Jednakże pszczelarze komercyjni deklarowali zdecydowanie niższe zadowolenie, co wynika z licznych problemów m.in. cen miodu, presji patogenów i szkodników pszczół czy nagłych zdarzeń pogodowych. Bardzo ważna będzie analiza takich danych w Europie, w dobie panującego kryzysu.
Aby zebrane dane były jak najbardziej wiarygodne ważne jest, by w badaniu wzięła udział jak najwyższa liczba pszczelarzy. Stąd też ankieta dystrybuowana jest w różnych formach: poprzez związki pszczelarskie, ośrodki doradztwa rolniczego, prasę branżową, media elektroniczne.
Ankietę można wypełnić on-line pod adresem:
Można ją także wydrukować, wypełnić ręcznie i przesłać na adres:
Instytut Medycyny Weterynaryjnej
02-787 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8,
bud 23, pok. 070
lub sfotografować/zeskanować i wysłać na adres e-mail:
ewa_mazur@sggw.edu.pl
.
Wyniki ankiet są udostępniane pszczelarzom na tej stronie, a także bezpośrednio wysyłane do ankietowanych. Zebrane dane są też prezentowane na naukowych konferencjach i w czasopismach branżowych.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczestniczy w badaniu strat rodzin pszczelich po zimie od początku jego istnienia, czyli od 18 lat.
Więcej informacji na temat badania można uzyskać w Pracowni Chorób Owadów Użytkowych w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW:
- lek. wet. Ewa Mazur ewa_mazur@sggw.edu.pl
- dr Anna Gajda anna_gajda@sggw.edu.pl